Kristýna Stará | star.kristyna (z) gmail.com

Vnímání krajiny a prostorové plánování

téma doktorské práce Přírodní procesy v organismu sídla

Dipl. arch. Henry Hanson IV.

anotace Krajina je vše, fyzické i abstraktní prostředí, které nás obklopuje. Mnozí z nás zaregistrují krajinu, její hodnotu, a svou zodpovědnost vůči ní, až po té, co se něco změní. Z EÚoK vychází, že povědomí lidí je bazální podmínkou pro existenci krajiny jako evidentní, rozpoznané či potenciální hodnoty. Rychlost její transformace je natolik intenzivní, že bez nových vizí, není déle udržitelná ochrana stávajících krajin či tvorba nových. Zásadní snahou současnou i budoucí by mělo být zvyšování „hodnoty“ krajiny, leč k tomu potřebujeme znát, co ji utváří, jaká je či měla by být ona „hodnota“.