Ing. arch. Veronika Bešťáková | veronika.bestakova (z) centrum.cz

Stárnutí obyvatel na panelových sídlištích v Česku: Švédský model cohousingu "pro druhou půlku života"

téma doktorské práce Aktivní stárnutí ve vícegenerační komunitě

Doc. Ing. arch. Irena Šestáková

anotace Jedna třetina obyvatel České republiky žije na panelových sídlištích. Nyní tito obyvatelé hromadně stárnou. V rámci regenerace sídlišť je třeba pracovat i s novými typy bydlení. Článek představuje svépomocný typ bydlení, a to švédský model cohousingu „pro druhou půlku života“. Diskutuje nad potenciálem ho implementovat na panelová sídliště v ČR.

In the Czech Republic, one third of the population lives in large housing estates. Now, the residents get older synchronously on a mass scale. It is necessary to work with an innovative way of living within the regeneration of housing estates. This paper focuses on self-help model of living, Swedish model of cohousing “for the second half of life”. The paper discusses its potential of its implementation to Czech housing estates.