Březáčková Petra, dr.ssa

Mezi Toskánskem a Čechami: výbava "anglických" zahrad toskánských velkovévodů

Kalina Pavel, prof. PhDr., CSc.

anotace Příspěvek si klade za cíl analyzovat způsob jakým se v 18. a 19. století uplatňovaly v zahradách toskánských velkovévodů koncepce a architektonické prvky „anglických“ zahrad a kulturní krajiny. Chtějí se zkoumat způsoby osvojení filosofické, estetické, ale i politické koncepce anglického zahradního umění jednou z nejvýznamnějších dynastií Evropy. Výzkum hodlá přispět k řešení otázky současné památkové péče a ke studiu kulturní výměny v kontextu zahradního umění mezi českým a toskánským prostředí, jakožto symbiózy a jedinečnosti těchto dvou kulturních krajin.