Gebrian Markéta, Ing. arch.

Architektura pro setkávání avatarů lidí ve virtuální realitě inspirovaná Chytrými strukturami

Florián Miloš, doc. Ing. arch., PhD

anotace Má disertační práce se zabývá výzkumem chytrých struktur ve virtuální a rozšířené realitě, které by se mohly v budoucnu stát virtuální vrstvou budoucích měst. Chytré struktury jsou spojením slov Smart a Structures, jejichž etymologický význam je: Smart – "behaving as though guided by intelligence "– tzn. chovají se, jako by byly vedeny inteligencí. Structures slovo znamená "action or process of building or construction“ akce nebo proces stavby nebo konstrukce. Slova "guided by intelligence" pro mne jsou důležitá, protože ve VR a AR je možné objekty naprogramovat tak aby byly inteligentní, interaktivní, hýbaly se, měnily barvu, měnily strukturu. Všechny tyto procesy jsou v reálném stavění velmi těžko proveditelné a drahé. Vzhledem k nedostupnosti chytrých materiálů je nyní stavění chytrých struktur ve fázi prototypování v malých měřítkách. Výsledky výzkumu chytrých struktur jsou zatím ve formě instalací. Zkoumám výzkumy chytrých struktur na školách ETH Zurich a School of Architecture at the University of Waterloo v Kanadě. Dále mne zajímá, jaké architektonické projekty s tématem chytrých struktur studenti tvoří na IaaC v Barceloně a na UPC v Barceloně, AA School of Architecture a na Bartlett School of Architecture. Pak architektonické projekty, na které bych chtěla navázat ve své práci jsou zejména z období šedesátých let. Skupiny Archigram – Peter Cook, Superstudio, Yona Friedman, Rem Koolhaas. Zajímají mne architekti, kteří se kromě architektonických realizací věnovali umělecké tvorbě jako byla Zaha Hadid, Daniel Liebeskind a další, které objevím v průběhu práce. Cílem práce je ukázat, že se v našem období otevírá nová platforma pro architektonickou profesi, a to je architekt navrhující prostory pro virtuální realitu a rozšířenou realitu. Dále také ukázat, že chytré struktury a jejich dosavadní výzkum budou skvělým zdrojem pro navrhování AR a VR architektury.