Novotný František, Ing. arch.

Tenkovrstvý materiál jako blokátor prostupu a přestupu tepla

Vyoralová Zuzana, Ing. PhD.

anotace Jde o II. fázi výzkumu v rámci víceletého plánu se zaměřením na funkci povlakové vrstvy z materiálu s reflexními vlastnostmi kdy z hlavních měřitelných hodnot sledujeme zejména propustnost tepla. Na povrch matrice z materiálu, u kterého předpokládáme „nevhodné“ tepelně-technické parametry nanášíme tenkou povlakovou „funkční“ vrstvu ze směsi „Skleněných mikrokuliček“ „Glass Bubbles“ 3M ™ a fixačního média, dlouhodobě sledujeme tepelně technické chování výsledné skladby. V rámci střednědobého výzkumu byla vybrána povlaková vrstva na které proběhla série měření tepelně-technických parametrů. Pro účely výzkumu byla zřízena měřící základna v areálu společnosti AZ tech a. s., v Nové Vsi, kde jsou umístěny 3 identické kontejnerové jednotky A, B a C s rozdílnou aplikací funkční vrstvy. A bez aplikace – referenční kontejner, B – s aplikací uvnitř a C – s aplikací vně. U kontejnerových jednotek sledujeme vnitřní teplotu a vlhkost ambientu, povrchovou teplotu pláště vně a uvnitř jednotky a monitorujeme též venkovní teploty, vlhkost, srážky a intenzitu slunečního záření.