Ostach Anton, Mgr.

Shared Space v Praze

Fialová Irena, doc. Ing. arch.

anotace V poslední době u městského obyvatelstva lze vidět poptávku na prostory s prioritou pěšího i cyklistického pohybu. Do těchto prostorů patří také společné nebo sdílené prostory, poněvadž, aby efektivně fungovaly, automobilová doprava zde nesmí dominovat (nebo vůbec chybět). Velké množství ulic Tokia, Sieny, jakož i arabských měst jsou historicky sdílené prostory. Poměrně velký počet měst již otestovala tento koncept na svých ulicích. Výsledky ukazují na zvýšení počtu chodců, snížení počtu vozidel, snížení rychlosti vozidel a zvýšení příjmů byznysu. Avšak reální dopad sdílených prostoru na města doposud zůstává nejednoznačný. Mezi taková města patři i Praha. Na této fáze výzkumu mapují se a posuzují Pražské příklady se sdílením různých druhů dopravy na základě vybudované metodiky terénního výzkumu. Posuzují také legislativní a normativní podmínky pro jejích provoz a uspořádaní. Zjišťují se nezbytné podmínky pro pohodlný pohyb v takových prostorech lidí s postižením zraku a sluchu.