Řezáč Vít, Ing. arch.

Plánování je nahé!

téma doktorské práce Město krátkých vzdáleností / ekonomické souvislosti a územní plánování

Maier Karel, prof. Ing. arch., CSc.

anotace Nejasná pravidla a nekonkrétní formulace veřejného zájmu jsou přítěží pro obce i developery v procesu plánování a rozvoje konkrétního území. Současnou praxi plánování měst charakterizuje nejasná vazba prostorového plánování a investiční politiky, absence funkčních nástrojů proaktivní rozvojové politiky města a často absence pozemkové politiky města. Vzniká kvalitní „produkt“ – obyvatelné město, kvalitní stavby / architektura? Naše města se neplánují s dostatečným zohledněním ekonomických souvislostí, požadují se / schvalují se ekonomicky neodůvodnitelná řešení využití území, nedostatečně se využívá potenciál místa, resp. devalvují se hodnoty (krajina, zem. půda…). Rozvírají se nůžky mezi typy stavebníků (srov. RD a developeři bytové výstavby). Výrazný podíl základního jmění firem a státu je v nemovitostech. Jejich účelné využití může být přitom zdrojem našeho bohatství.