Šedý Václav, Doc. MgA.

Sledování pohybů očí a kognitivní procesy ve vnímání architektonické formy

Dulla Matúš, prof. Ing. arch. DrSc.

anotace Fotografická reprezentace architektonické formy nepodléhá výhradně geometrii opticko-matematických vztahů vyjádřených pomocí perspektivy, ale je úzce spjata se světelnými jevy a s fyziologickými funkcemi lidského vidění. Sledování pohybu očí při zrakovém vnímání je proto metodou, která vysvětluje, jakým způsobem organismus účelně využívá oční pohyby při observování skutečnosti nebo obrazové předlohy. Grafický a datový záznam pohybu očí je proto cenným zdrojem informací vycházejících z pohybových fyziologických funkcí oka podmíněných kognitivními procesy sledování obrazu. Tato metoda, v mnoha oborech užitá k vyhodnocování vizuálních stimulů, není doposud spojována s vnímáním obrazové architektonické formy.