Zbořilová Zuzana, Ing. arch. MgA.

Architektura dětem

téma doktorské práce Metodika pro výuku architektury na základních školách a její vliv na změnu vnímání architektury a veřejného prostoru dětmi

Šestáková Irena, prof. Ing. arch.

anotace Výchova budoucích generací k pochopení architektury a vystavěného prostředí jako nedílné součásti vzdělání je důležitá pro kulturní úroveň společnosti. Stav veřejného prostoru ovlivňuje psychickou i fyzickou pohodu těch, kteří jej užívají. Vztah ke svému městu - domovu je součástí identity každého jeho obyvatele. Projekt Architektura dětem má za cíl vytvoření podkladů pro metodiku k výuce na základních školách a pro další volnočasové aktivity s dětmi. Na základě této metodiky se děti naučí vnímat architekturu a veřejný prostor jako důležitou součást kultury, pochopí souvislosti vývoje města, ve kterém žijí. Skrze přímou práci s dětmi formou dílen a procházek, má projekt pomoci vytvořit vztah k místu, které děti denně využívají, prochází jím na cestě do školy a domů nebo zde tráví volný čas. Chceme v dětech podnítit kritické myšlení a tím ovlivnit stav společně sdíleného prostředí v blízké budoucnosti. Kromě tohoto projektu jsem součástí týmu, který na toto téma organizuje konferenci s názvem Architektura dětem.