TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2019 3-18/10/2019

Týden vědy a výzkumu 2019 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 39/19/F5
Kloda Martin, Ing. arch.

Vliv veřejné správy na kvalitu vystavěného prostředí

téma doktorské práce Vnímání kvality městského prostoru v Česku na začátku 21. století

Beneš Ondřej, PhD., Ing. arch.

anotace Česká republika čelí v současnosti výzvám globalizovaného světa a zároveň nezahlazeným zátěžím totality a přerušené kontinuity. Vyrovnáváme se s poškozeným prostředím i s nedokončenou transformací jeho správy. V porovnání s kontinuálně se vyvíjejícím prostředím západních zemí nemáme některé nástroje správy území propojené, nebo dokonce vytvořené. Česká republika ztrácí významným způsobem konkurenceschopnost s evropskými zeměmi ve schopnosti efektivní správy území a vytváření kvalitního vystavěného prostředí. Architektonická kvalita vystavěného prostředí je výsledkem spolupůsobení řady vlivů. Pokud pohlédneme na tvorbu vystavěného prostředí jako na otevřený dynamický proces, je přístup ke správě území zásadním faktorem vymezujícím rámec architektonického návrhu a ovlivňujícím kvalitu výsledného díla. Ze zahraničních srovnání s evropskými zeměmi vyplývá, že se český přístup ke správě území výrazně odlišuje.

příspěvek ke stažení ./2019/martin_kloda_2019.pdf