TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2019 3-18/10/2019

Týden vědy a výzkumu 2019 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 39/19/F5
Kovářová Veronika, Ing. arch.

Dolní Březany - případová studie

téma doktorské práce Budoucnost malých obcí vzory a vize

Rothbauer Zdeněk, doc. Ing. arch.

anotace Dolní Břežany jsou obec, které se od roku 1990 zčtyřnásobil počet obyvatel. Původní obec se stala neútěšnou noclehárnou Prahy, jelikož jí chyběla veškerá infrastruktura. V roce 2000 byl navíc schválen nový územní plán, který navrhoval rozšíření zastavitelných ploch o 500 %. Pokud by se tento potenciál naplnil, znamenalo by to nárůst obyvatelstva o 600-800 %. Současné vedení vstoupilo na radnici v roce 2002 a dokázalo etapizovat v územním plánu navrhované rozšiřování města do horizontu 30 let. V roce 2002 oslovili radní prof. Ing. arch. Miroslav Bašeho a od té doby občasně spolupracují s Fakultou architektury ČVUT. Na základě studentských prací připravili regulační plán pro centrum obce. Rozhodujícím momentem byl také navázání trvalé spolupráce s Ing. arch. Annou Šlapetovou, která se přistěhovala do Dolních Břežan v roce 1999. Od roku 2006 spolupracovala s městem na jednotlivých akcích, od roku 2013 je architektkou obce. Dolní Břežany měly v roce 2002 převážně pouze ubytovací funkci a silnice pro automobilovou dopravu. Nyní nabízejí služby, zaměstnání, velice kvalitní veřejný prostor, veřejnou zeleň, bezpečné pěší trasy napříč celou obcí i cyklostezky do všech okolních obcí, jelikož je přirozenou spádovou obcí okolních. Obec je unikátním příkladem velice kvalitní společné práce správy obce, urbanistů, krajinářů i architektů koncetrované do pouhých 17 let. Proto může sloužit jako zdroj metodiky pro mnoho ostatních obcí, které se potýkají třeba pouze s dílčími problémy.

příspěvek ke stažení ./2019/veronika_kovarova_2019.pdf