TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2019 3-18/10/2019

Týden vědy a výzkumu 2019 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 39/19/F5
Krejčíř Miroslav, Ing. arch.

Geometrizace gotické architektury

téma doktorské práce Geometrie a nosná konstrukce historických staveb

Pospíšil Martin, Ph.D., doc. Ing.

anotace Je zřejmé, že po dobu zhruba 400 let (od 12. století ve Francii do 16. století ve střední Evropě), kdy gotické umění zaujímalo na poli architektury jedinečně významnou roli, došlo k mnohým inovacím ve všech oborech, které se stavebnictvím souvisely. V průběhu doby výstavby gotické architektury se mezi stavebními prvky ustálila mnohá proporční pravidla, která se v následujících návrzích obdobných staveb pravidelně opakovala. Empirickým způsobem tak byla zajištěna správná statická funkce konstrukcí. Opakující se proporční pravidla lze geometricky abstrahovat a vyčíst tak, že kompozice dobové architektury podléhá principu čtverce („ad quadratum“), rovnostranného trojúhelníka („ad triangulum“) či kružnice („ad circulum“). V závislosti na použití konkrétního kompozičního principu se uplatňují poměry délek (šířek) vůči výškám konstrukcí. Dostáváme se tedy k poměru délky strany vůči délce úhlopříčky čtverce, délky základny vůči délce výšky rovnostranného trojúhelníka či poloze středu kružnice (oblouku) vůči jinému rovinnému útvaru. V souvislosti s nosnou konstrukcí gotické architektury se dostáváme například i k určení průběhu tvaru opěrných oblouků a poloze jejich „napojení“ na podpíranou konstrukci (klenbu). Lze najít i několik příkladů ozdobných prvků, jejichž poloha se na první pohled zdá být nezávislá na kompozici nosného systému; při obdobném použití geometrie je však možné prokázat, že tyto prvky byly záměrně umísťovány do kompozičně významných bodů, a to v jakési protiváze vůči striktně komponované geometrii nosné konstrukce. Velmi zajímavou a tvarově pestrou kapitolu kompoziční geometrie tvoří gotická okna. Kružby, subtilní nosná konstrukce vitrážových výplní, podléhají složité kompozici vzájemně se dotýkajících kružnic a oblouků a nesou v sobě obzvlášť dobře čitelnou geometrii.

příspěvek ke stažení ./2019/miroslav_krejcir_2019.pdf