TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2019 3-18/10/2019

Týden vědy a výzkumu 2019 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 39/19/F5
Lešek Petr, Ing. arch.

City managament (péče o fyzické prostředí malých a středních měst – město krátkých vzdáleností)

Maier Karel, CSc., prof. Ing. arch.

anotace Od posledního workshopu jsem aktualizoval text ke komunálním volbám v roce 2018 pro Českou komoru architektů. Provedl jsem též srovnání programů celostátních politických stran kandidujících v komunálních volbách z pohledu tématu péče o fyzické/kulturní prostředí. Podrobněji jsem se věnoval samotným městským architektům. Na základě rozhovorů s nimi jsem rozebral jejich pracovní agendu a přínos pro město, kterému se věnují. Z rozhovorů jsem také doplnil historii městského architekta v ČR. Zdá se, že vznikl v 60. letech minulého století nejprve v Praze a postupně ve velkých městech (nad 80.000 obyvatel). V malých se objevil až po roce 1989, nicméně po určité době došlo k stagnaci většiny městských architektů danou bránění generační výměně a také jejich převážným omezením na urbanistická a územně plánovací témata. Problémem jsou také, díky malému počtu kvalitních městských architektů, prezentovatelné realizované výsledky. Ty se omezují v podstatě jen na Litomyšl, Chrudim, Dolní Břežany, Semily a Písek. Naštěstí je řada realizací aktuálně ve výstavbě.

příspěvek ke stažení ./2019/petr_lesek_2019.pdf