TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2019 3-18/10/2019

Týden vědy a výzkumu 2019 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 39/19/F5
Řezáč Vít, Ing. arch.

Město jako příběh

téma doktorské práce Město krátkých vzdáleností / ekonomické souvislosti a územní plánování

Maier Karel, CSc., prof. Ing. arch.

anotace Aktuální diskuze o zpomalování tempa výstavby se převážně omezuje na hledání viníků na straně úřadů. Kritizuje se zdlouhavé povolování staveb vlivem nedokonalého stavebního zákona. Ekologické organizace preventivně snášejí argumenty, že jen minimum staveb je pozdrženo kvůli odvolání a viníky nedostupnosti bydlení hledají v nedostatečnosti trhu. Za čísly se ovšem skrývají nejenom jednotlivé činy či projekty, ale především lidé. Lidé, kteří pracují pro různé aktéry a spouluvytvářejí nebo spoludestruují prostor pro výstavbu. Příspěvek se snaží představit jejich pohled na stavění a příčiny záhadného zpomalení výstavby v době konjuktury, ať již vystupují v roli úředníka, politika, developera, aktivisty nebo projektanta. Liší se u nás situace od zahraničí? Znamená stavět v Praze něco jiného než stavět v regionech?

příspěvek ke stažení ./2019/vit_rezac_2019.pdf