TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2019 3-18/10/2019

Týden vědy a výzkumu 2019 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 39/19/F5
Rolínková Jaroslava, Ing. arch.

Možnosti pasivního chlazení a vytápění obytných budov

téma doktorské práce Pasivní prvky technické infrastruktury a jejich vliv na vnitřní prostředí historických budov

Vyoralová Zuzana, Ph.D., Ing.

anotace Jak již název napovídá, příspěvek se zabývá možnostmi pasivního chlazení a vytápění obytných budov. Pojem pasivní technologie zahrnuje soubor technických a konstrukčních systémů, ovlivňujících stav vnitřního prostředí, které ke své funkci nevyužívají elektrickou energii, či energii ze spalování paliv. Mezi pasivními metodami a technologiemi, nalezneme nepřeberné množství historických metod vytápění a chlazení, které jsou používané po stovky let, ale i těch moderních, uplatňujících se zejména v ekologickém stavitelství. Jedná se o metody založené na fyzikálních zákonech, jako je přirozené proudění vzduchu nebo tepelná akumulace a následná radiace.

příspěvek ke stažení ./2019/jaroslava_rolinkova_2019.pdf