TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2020 01-16/10/2020

Týden vědy a výzkumu 2020 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 40/20/F5
Chramosta Jaroslav, MgA. DiS.

Výzkum, vývoj a aplikace pokročilých kompozitních materiálů v umění, designu.

téma doktorské práce Výzkum, vývoj a aplikace pokročilých kompozitních a hybridních materiálů v umění, designu a architektuře.

doc. MgA. Josef Šafařík, Ph.D.

anotace Téma disertační práce se zabývá soudobými a inovativními přístupy v oblasti designu materiálů a jejich aplikace. V této široké oblasti je téma zúženo na materiály především kompozitního typu, tedy takové, které se skládají z více různorodých materiálů či částic a které ve svém spojení vytváří nový celek. Do této oblasti jsou zahrnuty tradiční materiály, ve kterých za poslední dekády došlo k výraznému vývoji, a to především veškeré druhy betonů, příbuzné minerální kompozity a ostatní průmyslové a přírodní materiály navázané na tento vývoj. Techniky, které výrazně inovují možnosti nejen technických vlastností, ale i vzhledu. Mohu například uvést UHPC – Ultra pevnostní beton a jeho modifikace, HPC – Reaktivní práškový beton, Betonové sukno a textilní obdoby a obecně “Zelený beton“, tedy nové směsi, kde je prioritou zpracování sekundárních zdrojů, aplikace geopolymerních a jiných necementových pojiv. Možnost postupného rozšíření této práce je zpracování tzv. Self-healing betonů a jejich skutečných vlastností otestovaných v reálném prostoru a delším časovém období. Finální výzkum se bude zabývat novými podobami ve standardním a inovativním zpracování s možností interaktivity s přirozeným prostředím využívající minimální technologie závislé na umělém zdroji energie, tedy dotováním z elektrické sítě či baterií. Do rámce vyvíjených a zkoumaných materiálů a technik budou též zahrnuty potřebné technologie a obory, které jsou s tímto výzkumem přímo provázány. Například strukturální úpravy, které výrazně mění vlastnosti materiálu, nové technologie zpracování a opracování základního materiálu a nanotechnologie povrchových úprav. Současné technologie se posouvají nezadržitelně k robotickému zpracování a generování nových estetických forem pomocí 3D tisku, cnc frézování a laserových technologii. Kromě mechanického zpracování a jeho limitů se práce může zabývat též potenciálem v oblasti softwarového inženýringu, ve kterém došlo k radikálnímu posunu v tom, jak byla tradiční práce s materiály a jejich vývoj dosud vnímána. Stejně tak bude zkoumat oblasti možných chemických modifikací za účelem změny podoby, tedy již zmíněný reaktivní – chytrý materiál. Samostatnou tématikou a kapitolou jsou „světelné“ a „transparentní“ betony. Zde budou zdokumentovány současné přístupy, produkty a srovnání jejich potenciálu a limity aplikací. Bude navržen a realizován nový způsob tvorby světelných objektů, jak v oblasti architektury a designu, tak v uměleckých objektech. Celkově tedy téma této práce lze nazvat „Material design“. Vývoj a experimentální aplikace budou mít reálné výstupy ve formě vzorků a realizaci v architektuře či designovým a uměleckým objektem – sochou, ve spojení s požadavkem na pokročilou technickou kvalitu v soudobém srovnání a ověření těchto přístupů v reálném veřejném prostoru.

příspěvek ke stažení ./2020/11_short paper_jaroslav chramosta.pdf