TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2021 23/09-08/10/2021

Týden vědy a výzkumu 2021 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT SVK
Petr Stanjura, Ing. arch.

Urbánní vzorec geneze (vybraných) měst na historickém území Slezska

téma doktorské práce Urbánní vzorec geneze města

prof. Ing. arch. Jan Jehlík

anotace Ambicí je převzetí jednoho z mnoha „štafetových kolíků“, které nabízí čerstvě zpracovaná a obhájená Metodika komplexní identifikace a ochrany atributů hodnot historických měst a jejich veřejných prostorů pro záchranu a zachování jejich autenticity v rámci projektu Ministerstva kultury ČR NAKI II: Původ a atributy památkových hodnot historických měst české republiky, DG16P02R025. Tento dílčí výzkum rozšiřuje stávající obecně aplikovatelnou metodiku o další replikované analýzy „přemyslovských“ měst (v daných časových srovnávacích momentech) jak geograficky, do historického území Slezska, tak co se týče obohacení o detailní urbánní informace mmj. z tzv. Karolinského katastru jako vrchnostenského daňového přiznání z let 1721-1739 poskytující téměř úplnou informaci o podlažnosti staveb, konstrukci, dispozici, dvorní zástavbě, účelu využití vč. pronájmů a jejich cen pro města Krnov, Opava a Těšín, a to s návrhem aplikace do prostředí GIS.

příspěvekpetr-stanjura.pdf