TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2020 01-16/10/2020

Týden vědy a výzkumu 2020 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 40/20/F5
Havránková Tereza, Ing.

Modrozelená infrastruktura v sídle

doc. PhDr. Jana Tichá, Ph.D.

anotace Esenciální vrstvou sídla příjemného k životu je jistě snesitelné klima. To však vykazuje, nejen v našich zeměpisných šířkách, v posledních letech změny.1 Ve městech je citelně tepleji. Dá se říci, že teplotní výkyvy se zvláště v letních měsících extremizují. Čelíme tomuto problému a hledáme možná řešení. Jedním z nich je bezpochyby práce s přírodními zdroji sídel. Přibližně od 19. století systematicky a cíleně zapracováváme vrstvu vegetace do struktury sídel. Urbanizované prostředí však vykazuje oproti přírodnímu značné rozdíly. V urbanizovaném musíme vegetaci více dotovat (prostor, čistota ovzduší, vodní režim aj.), aby byla schopna zastávat svou funkci. Ve skutečnosti ji však výše zmíněné často odpíráme. Přitom vláha, je více než prostor a čisté ovzduší, podmiňujícím elementem růstu a prosperity vegetace. Většina našich měst má propracovaný systém, kterým například dešťovou vodu pokud možno ihned po dopadu na zpevněnou plochu odvádí pryč od místa dopadu. Vegetaci v bezprostřední blízkosti se (dle stupně urbanizace území) dostává ne více než 45% objemu dešťových srážek.2 Těch však v období teplých měsíců posledních let značně ubývá.¹ Vegetace a vodní režim území nejsou dostatečně propojeny. Navíc propracovaný systém odvodu vod do stokové sítě nedovoluje u místa dopadu dešťové vody dostatečnou infiltraci do spodních vrstev a evoporaci do ovzduší, (atd.) tedy neochlazuje klima a vysušuje prostředí. V některých městech Evropy se to snaží změnit. Česká republika by neměla být vyjímkou.

příspěvek ke stažení ./2020/13_clanek WORKSHOP Havrankova.doc
soubor 2 ke stažení ./2020/13_Havrankova_prezentace.pdf