TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2020 01-16/10/2020

Týden vědy a výzkumu 2020 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 40/20/F5
Macoun Milan, Ing. arch.

Přidružená krajina malých měst

Dipl.arch. Henry William Andrew Hanson IV

anotace Článek na základě konkrétních sociálních vazeb typu bonding a bridging (rozdělení vychází z teorie sociálního kapitálu od Roberta D. Putnama) členů určité komunity zkoumá územní rozsah sociálního kapitálu a vymezuje druh nového funkčního regionu, který je nazýván regionem žitým. Tento žitý region se dá také jinými slovy popsat jako krajina přidružená prostřednictvím sociálních vazeb k určitému sídlu. Výzkum pomocí stručných semi-strukturovaných rozhovorů probíhal v průběhu léta v roce 2015 v místní komunitě Nových Hradů u Skutče a byl porovnán s výsledky bakalářské práce zpracované obdobnou metodikou na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze (Horáková, 2020). V rámci obou výzkumů vznikly mapové výstupy, které byly posléze interpretovány v souvislostech morfologie krajiny a člověkem vybudované infrastruktury. Odlišnost vlivu morfologie krajiny na formu daných žitých regionů a také jejich poněkud rozdílná vnitřní organizace je pak výsledkem srovnání obou výzkumů.

příspěvek ke stažení ./2020/B5_shortpaper_Macoun.pdf