TÝDEN VĚDY A VÝZKUMU 2020 01-16/10/2020

Týden vědy a výzkumu 2020 byl podpořen v rámci Studentské vědecké konference ČVUT, SVK 40/20/F5
Majnušová Alžběta, Ing. arch.

Zaměstnanecké bydlení v Československu, 1918-1948

téma doktorské práce Finančně dostupné bydlení. Standardy, podpora, politika.

doc. Ing. arch. Hana Seho

anotace Zajištění dostupného bydlení se jeví jako jedna z nezbytných podmínek sociální udržitelnosti našich měst. Práce se zabývá jednou ze specifických forem finančně dostupného bydlení – zaměstnaneckým bydlením, které je charakteristické svou vazbou k zaměstnání a zaměstnavateli. Přestože se v minulosti jednalo o poměrně běžnou součást českého bytového fondu, v posledních třiceti letech se objevuje jen ojediněle. Výzkum se zaměřuje na realizace zaměstnaneckého bydlení postaveného v Československu mezi lety 1918-1948 pro zaměstnance veřejného i soukromého sektoru. Cílem práce je analyzovat zaměstnanecké bydlení té doby, definovat jeho specifika a porovnat jej s běžnou bytovou výstavbou. Přestože se sledované období od současnosti v mnohém liší, analýza tehdejších řešení a přístupu zaměstnavatelů k otázce bydlení zaměstnanců může být poučením pro současnost a může přispět k odborné diskuzi na téma krize bydlení.

příspěvek ke stažení ./2020/01_alzbeta-majnusova_2020_short-paper.pdf
soubor 2 ke stažení ./2020/01_majnusova_prezentace.pdf